top of page

projekty

 Projekt „Łódź od drugiego wejrzenia vol. 7 – Karolew” realizowany w ramach Dom Kultury +. 
O projekcie.

„Łódź od drugiego wejrzenia vol. 7 – Karolew” to kolejna część cyklu projektów opowiadających o mniej znanych miejscach
i aspektach historii Łodzi.

Opowieść ta realizowana jest za pomocą inscenizowanych wycieczek, opartych o autorski scenariusz. Spacerom towarzyszą wstępy taneczne, muzyczne i inne elementy artystyczne. Podczas spaceru po Karolewie przewodniczki w strojach z epoki pomogły uczestnikom przenieść się do czasów Łodzi międzywojennej. 

Podczas wycieczki wystąpili także: Zespół Pieśni i Tańca Łódź, grupa taneczna Off Harnam oraz absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi Magdalena Błaszczyk i Maria Włastowska. 

Poprzez projekt promowaliśmy Karolew i działania Poleskiego Ośrodka Sztuki wśród łodzian. Nawet sami mieszkańcy osiedla często nie znali historii związanych z miejscami, które pokazywałyśmy. Realizacja projektu okazała się atrakcyjnym elementem działań Poleskiego Ośrodka Sztuki jako centrum aktywności lokalnej. Wzięli w nim udział zarówno mieszkańcy osiedla jak i zainteresowani tematem łodzianie. Wszystkie wydarzenia zawierały preferowane przez mieszkańców aktywności: spotkania inscenizowane z prezentacją audiowizualną, wycieczkę inscenizowaną, występy taneczne i muzyczne oraz osobiste spotkania z mieszkańcami w trakcie wywiadów. Projekt pozwolił poczuć się mieszkańcom Karolewa współtwórcami całego przedsięwzięcia. Jak się również okazało w praktyce zintegrował ich. Podczas wycieczki spotkali się przyjaciele z dawnych lat. Młodzi uczestnicy zainteresowali się historią swoich rodzin. Wartym podkreślenia jest fakt, że w wydarzeniach uczestniczyły osoby w różnym wieku. Niektórzy mieszkańcy byli wzruszeni i poczuli się wyróżnieni, ponieważ podczas spotkania podsumowującego można było posłuchać fragmentów ich wspomnień. Wycieczka inscenizowana i narracja przewodnicka stały się inspiracją i bodźcem dla uczestników do własnych poszukiwań związanych z historią Karolewa. Ponieważ wydarzenia organizowane w ramach projektu były bezpłatne zniwelowane zostały przeszkody w dostępie do kultury. Projekt stanowił ciekawe dopełnienie dotychczasowych działań kulturalnych i artystycznych podejmowanych przez Poleski Ośrodek Sztuki.

Ważną częścią projektu było zaangażowanie mieszkańców Karolewa i zebranie ich wspomnień w postaci nagrań dźwiękowych. By ich poznać, zorganizowany został inaugurujący wieczór w Poleskim Ośrodku Sztuki. Następnie, umawiając się z karolewianami w ich mieszkaniach i w domu kultury, zbieraliśmy nie tylko wspomnienia, ale i stare fotografie rodzinne. 

Fragmenty wspomnień - nagrania w 2 częściach.

Podczas wycieczki inscenizowanej spotkali się przyjaciele z dawnych lat. Dzięki wywiadom odnaleźli się krewni, którzy dotychczas nie wiedzieli, że mieszkają zaledwie kilka domów od siebie.

 

Na projekt złożyło się kilka wydarzeń:

16 września 2016 – „Jak Karolew stał się Łodzią” – spotkanie inaugurujące projekt

1 października 2016 – Fufajki od fabrykanta Plihala i o tym, dlaczego nie budować domów z żużlobetonu, czyli opowieści o Karolewie – wycieczka inscenizowana 

14 października 2016 – „Karolew – obrazki z opowieści” – spotkanie kończące projekt

Zapraszamy do oglądania zdjęć, filmu z wycieczki oraz wysłuchania pogrupowanych tematycznie wspomnień mieszkańców, które składają się na piękny obraz dawnego Karolewa. 

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przy realizacji projektu!

Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016.

 

 

 

 

Autorzy projektu 

 

Joanna Orzechowska

Przewodnik po Łodzi, autorka książki „Podwórka Piotrkowskiej. Przewodnik” (2011), uczestniczka projektów edukacyjnych i turystycznych propagujących wiedzę o Łodzi, pomysłodawczyni idei wycieczek inscenizowanych „Łódź od drugiego wejrzenia” oraz ich dotychczasowa koordynatorka. Laureatka plebiscytu Punkt dla Łodzi 2012 w kategorii Ludzie, absolwentka geografii turyzmu i hotelarstwa oraz filologii germańskiej w wiedzą o kulturze UŁ.

W projekcie odpowiedzialna za: pomysł, koordynację, działania promocyjne, współpracę przy scenariuszu wycieczki inscenizowanej i spotkań, kontakt z instytucjami i współpracujący artystami, przeprowadzenie rozmów i ich montaż, z podziałem na tematy.

 

Beata Arabska 

Przewodnik po Łodzi, współautorka cyklu edycji wycieczek inscenizowanych „Łódź od drugiego wejrzenia”, w których współtworzyła scenariusze i dbała o aranżację kostiumową i artystyczną inscenizacji. To osoba energiczna i z pasją, absolwentka filmoznawstwa UŁ.

W projekcie odpowiedzialna za: pomysł, współpracę przy scenariuszu wycieczki inscenizowanej i spotkań, animację uczestników, aranżacją teatralną i artystyczną, stroje pomoc przy wywiadach.

 

Marcin Żychliński

Animator kultury, dziennikarz Radia Łódź, absolwent pedagogiki o specjalności animacja kulturalno-społeczna oraz filozofii UŁ.

 W projekcie odpowiedzialny za: współpracę przy animacji uczestników projektu, pomoc techniczna podczas wydarzeń, montaż fragmentów wspomnień na wieczór podsumowujący.

 

Opiekunem projektu ze strony Poleskiego Ośrodka Sztuki był Marcin Filipowicz.

Etapy realizacji:
wieczór inauguracyjny
Etapy realizacji:
spacer inscenizowany: fot. M. Filipowicz
spacer inscenizowany: fot. P. Orzechowski
Etapy realizacji:
wieczór podsumowujący:
PAŹDZIERNIK 21
Spotkanie z mieszkańcem Karolewa

W ramach projektu Muzeum Karolewa w Poleskim Ośrodku Sztuki 21 października odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 192 z Panem Szczepanem Miłoszem, który urodził się i wychował na Karolewie.

Na spotkaniu był także brat Pana Szczepana Andrzej, który nadal mieszka na osiedlu. Bracia wspominając swoje dzieciństwo i młodość interesująco opowiadali o historii dawnego Karolewa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i zadawały wiele pytań dotyczących wspomnień braci.

PAŹDZIERNIK 29
Wycieczka po Karolewie

29 października br. w godzinach przed południowych miała miejsce wycieczka historyczno-tematyczna realizowana w ramach projektu "Muzeum Karolewa". Uczestnikami wycieczki po Karolewie byli uczniowie Szkoły Podstawowej 192 w Łodzi. Przewodnik łódzki Kamil Durka oprowadziła grupę po miejscach ważnych dla Karolewa i przybliżył historię jego powstania.

LISTOPAD 5, 17
Warsztaty animacji

Warsztaty animacji organizowane w ramach projektu "Muzeum Karolewa" miały miejsce 5 i 17 listopada br. Prowadzili je artyści plastycy. Warsztay te polegały na przygotowaniu makiety Karolewa. Dzieciaki w czasie wycieczki po osiedlu jako obiekt makiety wybrali modernistyczną  willę, w której obecnie swoją siedzibę ma Poleski Ośrodek Sztuki.

LISTOPAD 22
Plener miejski - warsztaty fotograficzne

 

Osiedle Karolew tym razem stało się miejscem pleneru fotograficznego.  W trakcie zajęć fotografowane były ciekawe historycznie miejsca na osiedlu. W programie znalazły się m.in: przykłady realizacji, światło w plenerze, architektura w fotografii. W efekcie powstała wystawa prezentowana w Poleskim Ośrodku Sztuki.

Prowadzenie: Marek Gajewski.

Warsztaty oraz plener odbyły się w ramach projektu Muzeum Karolewa, dofinansowanego ze środków Programu Grant na lepszy start współfinansowanego ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

 

Marek Gajewski - urodzony w 1955 roku w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem w 1983 roku. Maluje. Zajmuje się grafiką artystyczną i dyscyplinami pokrewnymi. Pisze. Jest autorem wielu unikatowych książek autorskich. Zajmuje się fotografią nie tylko tradycyjną. Laureat jedenastu konkursów. Od 1983 roku miał ponad sto trzydzieści wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Meksyku, W. Brytanii, Japonii, Czechach, Bułgarii, USA, Szwecji, Norwegii, Holandii, Francji, Słowacji, Finlandii.

GRUDZIEŃ 4
Gra miejska

 

 

bottom of page