"Łódź od drugiego wejrzenia vol.7 - Karolew"
Wycieczka inscenizowana autorstwa Beaty Arabskiej i Joanny Orzechowskiej pt. "Fufajki od fabrykanta Plihala i o tym, dlaczego nie budować domów z żużlobetonu, czyli opowieści o Karolewie", która odbyła się 1 października 2016 roku w ramach projektu "Łódź od drugiego wejrzenia vol. 7 - Karolew". Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016. Zobacz film z wydarzenia TUTAJ.
"Wkomponuj się w Karolew"
Przedstawiamy efekty pracy uczestników warsztatów z kompozycji w fotografii jakie odbyły się podczas Łódzkich Spotkań Fotograficznych #2 organizowanych wraz z fundacją Via Art.
5
LISTOPADA
godz. 11:00
warsztaty animacji, tworzenie makiety Karolewa
22
LISTOPADA
godz. 11:00
plener miejski - warsztaty fotograficzne
4
GRUDNIA
godz. 10:00
gra miejska
Fotorelacja ze spaceru po Karolewie
14.11.2015 r. godz. 14.00 (sobota) Departament gier zaprasza do Poleskiego Ośrodka Sztuki na spacer po Karolewie. Nie będzie to jednak zwyczajna wędrówka z przewodnikiem. Uczestnicy podążą śladem przygotowanego na tę okazję questu - wierszowanego spaceru połączonego z grą słowną. Rolę mapy przejmie rymowany przewodnik, który wprowadzi spacerowiczów w historię osiedla i przekaże najciekawsze informacje o miejscu.
Czas trwania spaceru: około 45 minut. Wiek uczestników: nieograniczony
8.09. 2015 r. godz. 18.00
Galeria 526 zaprasza na wernisaż "Legenda Karolewa" - retrospektywa prac Reni Franciszki Frydzińskiej.
Renia Franciszka Frydzińska ukończyła Wydział Włókienniczy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1965 roku uzyskała dyplom magistra z tej dziedziny. Po studiach rozpoczęła pracę jako projektantka w łódzkich zakładach przemysłu dziewiarskiego „Femina”, równocześnie współpracowała z zakładami „Sira” w Sieradzu oraz „Mewa” w Biłgoraju. Jej talent został zauważony i doceniony, o czym świadczą liczne nagrody jakie uzyskała za projekty i kolekcje prezentowane na targach przemysłu lekkiego.
Oprócz zaangażowania w branżę sztuki użytkowej była również aktywną malarką, uczestniczyła w plenerach, prezentowała kolekcje obrazów na licznych wystawach, brała udział w konkursach. Na polu twórczości artystycznej zdobyła wiele nagród i wyróżnień a jej obrazy zostały zakupione przez Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki.
Malarstwo Reni F. Frydzińskiej wyrasta z nurtu sztuki polskiej lat 50-tych XX wieku. Był to czas gdy młodzi twórcy odrzucając założenia estetyczne socrealizmu zwrócili się w stronę formy i koloru. W tym nurcie źródłem inspiracji stała się dla artystki przyroda. W jej twórczości dominują malownicze krajobrazy ojczyzny, wśród których często szukała natchnienia i inspiracji. Obrazy utrzymywała w określonych gamach barwnych, obierała zazwyczaj tonacje ciepłe. Tworzyła kompozycje pełne ciekawych rozwiązań, prowadząc wzrok widza za pomocą napięć tworzonych kontrastami walorowymi. Oprócz techniki olejnej, jej kunszt malarski przejawia się także w akwareli, gdzie z pełną wirtuozerii lekkością tworzyła pejzaże spowite mgłami, opiewające piękno polskich gór, jezior i lasów.
Odrębną, ważną część jej twórczości stanowi tematyka portretowa i sakralna. Wiele obrazów artystki znajduje się w zbiorach prywatnych oraz w świątyniach w kraju i za granicą m.in. w USA, Australii, Niemczech, Szwecji, Austrii, Holandii.
Aktywna twórczo artystka i projektantka łączyła swoją pasję z życiem rodzinnym jako małżonka, mama i babcia.
Lidia Frydzińska-Świątczak
Prace w zbiorach:
Muzeum Historii Miasta Łodzi
Muzeum Narodowego w Warszawie
Ministerstwa Kultury i Sztuki
W zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Renia Franciszka Frydzińska jest absolwentką łódzkiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Znam Ją od wielu lat, a w szczególności od czasu kiedy rozpoczęła swoją pracę zawodową jako projektant w przemyśle dziewiarskim. Kilkakrotnie byłyśmy razem na plenerach malarskich i tam poznawałam Jej twórczość, która inspirowała moją wyobraźnię artystyczną.
Renia jest wyjątkowo uzdolnioną malarką i projektantką ubiorów co zostało wielokrotnie potwierdzone licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Ma Ona także swój udział w sztuce sakralnej, dostępnej dla szerokiej publiczności w łódzkich świątyniach m.in. Chrystusa Króla, Matki Boskiej Zwycięskiej, Matki Boskiej Jasnogórskiej. Są to prace wykonane po mistrzowsku, godne uwagi i podziwu.
prof. Kazimiera Błaszczyk
1960
1978
1960